Nasze działania

wtorek, 25 czerwca 2013

20 czerwca 1883 roku

Tablica dokumentująca zasięg powodzi z 1883 r. 
na budynku S U W.


W życiu każdego z nas znaleźć można różne, mniej lub bardziej ważne daty. Przypisuje się je również przedmiotom, miejscom, zdarzeniom. Data z tytułu tego artykułu dotyczy wydarzenia z dziejów naszego miasta i odnosi się do powodzi. Minęło właśnie 130 lat od tamtego czasu .Chociaż w dziejach Jawora  nasza  Nysa, nie bez powodu zwana Szaloną, częstowała  mieszkańców  miasta i okolic  licznymi powodziami i wezbraniami to tylko niektóre  daty odnotowane w historii: 1569, 1570, 1573, 1702, 1725, 1736, 1883, 1897, 1898, 1907, 1977, 1997.Na uwagę zasługuje powódź w 1569 roku która zniosła w Jaworze główny most kamienny, w maju  1903 kiedy Szalona wylała aż pod młyn na Mickiewicza, zaś  w czerwcu 1907 spowodowała  podobno ofiary śmiertelne. W szczególny sposób zapamiętano w Jaworze powódź z roku 1883.Powód mógł być tylko jeden-wyjątkowo  wysoki stan wody w wezbranej rzece. I dlatego uwieczniono go, zaznaczając  jej  poziom na niektórych obiektach w Jaworze! Poznałem dwa takie miejsca, ale nie wykluczone ,ze jest ich więcej. Jedno, w parku miejskim, na południowej ścianie budynku Stacji  Uzdatniania Wody   ( obok ECMENU )gdzie znajduje się wmurowana tabliczka z oznaczeniem poziomu wody zaś druga na terenie prywatnym w znacznym oddaleniu od tej stacji. Oba miejsca z wiadomych powodów są niedostępne z bliska ( w pierwszym przypadku zrobiłem zdjęcie zza ogrodzenia używając  zoomu w aparacie).Ciekawe ,czy to był najwyższy stan wody powodziowej w historii Jawora? A co by było gdyby porównać znane nam najwyższe takie stany - ten z 1883, z 1903 (mamy zdjęcie)  i  1997 (chyba odpowiednie służby zaznaczyły? ) i zaprezentować  je  w wybranym miejscu na ekstra sporządzonym  slupie wodostanowym ? Czy to mogłoby zaciekawić  mieszkańców i turystów? Uważam ,że warto w taki choćby sposób uzmysłowić dlaczego nasza Nysa zasłużyła na miano Szalonej. Koszt przedsięwzięcia? No proszę pana, panie….  To już bardziej należałoby  się zastanowić  jakim sposobem  porównać te trzy stany by odpowiadały prawdzie na takiej tablicy. Nie będzie to stanowiło najmniejszego problemu np. dla geodetów z firmy Geobud (nawiasem mówiąc absolwentów od „Księcia Bolka”). Nie wątpię, że pomogą. Ja sam osobiście zgłaszam się do trzymania łaty mierniczej.


Bogdan H. Krupa


Ta sama data i poziom na budynku prywatnym.

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzien dobry.
  Jestem studentką z Krakowa, która piszę obecnie prace na temat znaków wielkiej wody oraz tablic upamiętniających wysokości powodzi na terenie całej Polski. Pański blog bardzo mnie zainteresował. Niestety nie potrafie poradzic sobie z odnalezieniem lokalizacji tychże tablic na mapie. A tego właśnie wymaga moja praca dyplomowa od strony prezentacji graficznej. Gdybym mogła zwrócić się z prośbą, o przybliżenie w miarę możliwości jak najdokładniejszego położenia na mapie tych miejsc (ściana SUW oraz budynku domu prywatnego). Byłabym również bardzo wdzięczna, gdyby możliwe było pozyskanie informacji od Pana, o innych znakach, o których jest Panu wiadomo. Niezmiernie o to proszę, z góry bardzo dziękując za każdą odpowiedź.
  Patrycja z Krakowa
  Co do tablicy widniejącej na południowej ścianie SUW. Pozwolę sobie przedstawić efekt moich poszukiwań i skonsultować, czy właśnie tutaj, widnieje owa tablica? : https://www.dropbox.com/s/vxjfmp956kl7hfs/SUW.PNG?dl=0

  OdpowiedzUsuń