Nasze działania

piątek, 9 września 2011

Jaworska Fabryka Mebli

Pionierzy JFM z lat 50-tych.

Bogdan H. Krupa

Przed II wojną światową ( do roku 1945)w Jaworze, przy Werderstr (dzisiejsza Kościuszki) znajdowała się fabryka mebli. Jej właścicielem był niejaki Kurt Kragefsky. W 1949 roku, tak jak inne zakłady poniemiecki, fabryka ta została znacjonalizowana. Od 1950 roku przybrała nazwę Jaworska Fabryka Mebli. Jednym z pierwszych pracowników był nieżyjący już p. Zawiła, który pracował tu jeszcze przed wojną u Kurta Kragefskyego (Krajewskiego?), więc fach znał i pomagał w uruchomieniu produkcji.  W latach 50-tych kierowano tu również fachowców na zasadzie nakazów pracy. Jednym z nich była moja rozmówczyni, p. Salomea. Do Jawora skierowano ją w 1956 r. po ukończeniu Technikum Meblarskiego w Jarocinie. Przepracowała w jaworskim zakładzie do 30 czerwca 1991 r. , a do dzisiaj mieszka w Jaworze. Jaworska Fabryka Mebli pod tą nazwa produkowała meble w całym cyklu produkcyjnym, tzn. od surowca, jakim była tarcica (deski), aż do produktu finalnego, czyli konkretnego mebla. Produkowano min.: szafy 2 i 3 drzwiowe, kredensy pokojowe, barki obrotowe, ławy i regały. Większość mebli na tzw. wysoki połysk –o czym decydowała ówczesna moda.  Odbiorcami jaworskich mebli były głównie sklepy meblarskie na Dolnym Śląsku i nie tylko (chociaż moi rozmówcy zastanawiali się, czy dobrze pamiętają, że jakaś partia jaworskich mebli w którymś tam roku pojechała na Kubę).
Chce pan zobaczyć te meble? -  Pyta p. Witold, mąż p. Salomei, który pracował w Fabryce Mebli w Jaworze w latach 1961-71. A ma pan zdjęcie? – pytam. Jakie zdjęcie? Te meble mamy w mieszkaniu – odpowiada. Zmieszałem się, ale idziemy do pokoju obok, gdzie gospodarz pokazuje szafę 3 – drzwiową, barek obrotowy i ławę – wszystko „made In Fabryka Mebli w Jaworze” i wszystko w takim stanie, jakby dopiero kupione. Gratuluję. P. Witold informuje mnie również , że szafę osobiście wykonał w fabryce dobierając poszczególne elementy, bo takie były dla pracowników możliwości.  Za gotowe wyroby zapłacił wg wyceny. Ot, taka ciekawa historia.
 Jaworska Fabryka Mebli jako samodzielny zakład istniała do końca 1961 r. Od 1962 roku stała się oddziałem Z – 4 Świdnickich Fabryk Mebli. W 1977 roku Świdnickie Fabryki Mebli rozłączyły się. W Jaworze powstał Zakład Produkcji Obudów Sprzętu Elektronicznego. Moim rozmówcy przypominają sobie, że produkowano wtedy min. obudowy do radioodbiorników „Stolica” oraz obudowy do kolumn głośnikowych (małe, średnie, duże), oraz ówczesnych telewizorów. W 1987 roku jaworski zakład zmienił znów nazwę i właściciela . Stał się teraz częścią dzierżoniowskiej Diory, i w tym momencie zawitała do Jawora nowoczesność. Pojawiły się taśmy produkcyjne, na których montowano podzespoły elektroniczne (płytki, kolektory) do ówczesnych diorowskich zestawów radiowych. Pracę w jaworskim zakładzie znaleźli min. absolwenci Technikum Mechanicznego z ul. Starojaworskiej. Niestety, ta nowoczesność nie trwała w Jaworze długo. 30 czerwca 1991 r. zakład w Jaworze przy ul. Kościuszki 13 a został zlikwidowany. Obiekty wydzierżawiono lub sprzedano prywatnym użytkownikom.

 Pracownicy JFM w czasie uroczystości 1-majowych (lata 60-te). 

Szafa 3-drzwiowa produkcji JFM.

1 komentarz: