Nasze działania

piątek, 23 marca 2012

"Zakłady Kuziennicze zmieniły miasto"„Zakłady Kuziennicze zmieniły miasto”

Tak podsumował znaczenie „Kuźni” dla naszego miasta autor Kroniki Miasta Jawora z lat 1970-80. Zgodzi się z tym chyba każdy, kto pamięta nasze miasto sprzed 3-4 dekad. ZKiMR były w latach 70-tych przysłowiowym „kołem zamachowym” jaworskiego przemysłu. Budowa zakładów sprzęgła się w czasie z reformą administracyjną  z 1975 r. Jak możemy przeczytać we wspomnianej kronice oba te czynniki zmieniły Jawor z „pogrążonego w marazmie powiatowego miasta w interesujący ośrodek z przyszłością przemysłową.
Poprzednikiem „Kuźni” była Fabryka Narzędzi Rolniczych. W 1975 roku rozpoczęto znaczącą rozbudowę zakładu. Inwestycja kosztowała 2,2 mln ówczesnych złotych. Prace ukończono w 1976 roku. Dawną FMR przekształcono w Zakłady Kuzienniczego Przemysłu Maszyn Rolniczych, a później w ZKiMR.  W tamtym czasie była to najnowocześniejsza w Polsce kuźnia matrycowa. Pod koniec lat 70-tych zatrudniała przeszło 2,5 tysiąca osób. Specjalizowała się w wytwarzania odkuwek matrycowych oraz maszyn rolniczych dla pielęgnacji roślin okopowych i przygotowywania pasz. Produkty eksportowano do krajów bloku wschodniego (Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej) oraz do Europy zachodniej.
Nieoceniony był wkład nowego zakładu w życie miasta. ZKiMR były przede wszystkim największym pracodawcą na terenie Jawora. Dzięki nim właśnie tutaj szukano atrakcyjnej pracy. Były również firmą macierzystą dla klubu piłkarskiego.  Wspierały jaworskie szkoły i rozmaite przedsięwzięcia kulturalne. Dzisiaj wprost trudno wyobrazić sobie tamtą dekadę bez mecenatu „Kuźni”.


Budowa "Kuźni" w latach 1975-76.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz