Nasze działania

czwartek, 13 października 2011

Kamienica Günthera

Kamienica Günthera
Dom ten znajduje się w północno - wschodniej pierzei Rynku. Pochodzi z 2 połowy XVIII wieku. Fasadę zdobi tablica pamiętkowa z polskim i niemieckim tekstem następujące treści:
"W tym domu mieszkał w czasie swoich pobytów Jaworze w latach 1719,20 i 21 wielki poeta śląski Johann Christian Günther (1695-1723)". 
Tablicę tę wmurowano w 2000 roku. W rzeczywistości budynek w którym mieszkał Johann Christian Günther został zniszczony w czasie pożaru miasta w 1776. Zachowaną do dzisiaj kamienicę postawiono na jego fundamentach.

Johann Christian Günther urodził się w 1695 roku w Strzegomiu w rodzinie miejscowego lekarza. Ukończył gimnazjum w Świdnicy. Rozpoczął studia medyczne w Wittemberdze oraz w Lipsku. Bez powodzenia starał się o stanowisko nadwornego poety króla polskiego Augusta II Mocnego, a później o urząd lekarza w Kluczborku. Wobec zerwania z ojcem mieszkał o swoich przyjaciół z lat studenckich (min. w Jaworze).  W 1723 roku zmarł w Jenie na gruźlicę. Jego utwory (poezja okolicznościowa, miłosna, pieśni studenckie) ukazały się dopiero pośmiertnie. Chociaż Günther tworzył w epoce zaliczanej do baroku, uważany jest za jednego z protoplastów niemieckiego romantyzmu .

1 komentarz:

  1. Jako ciekawostkę dodam, że w 1696 roku ochrzczony został w Granowickim kościele,

    OdpowiedzUsuń