Nasze działania

czwartek, 22 września 2011

Portal Domu Wallansteina

Dom Wallansteina, ul. Legnicka nr 3. Kamienica ta należy do najznakomitszych zabytków jaworskiego renesansu. Według XVIII wiecznej kroniki we wrześniu 1633 roku dom ten przez kilka dni był kwaterą Albrechta von Wallensteina, dowódcy działającej na Śląsku armii cesarskiej (Wallenstein pierwszy raz był w Jaworze w 1627 roku, ale nie wiemy, który dom był wówczas jego kwaterą).
Renesansowy portal wykonano najprawdopodobniej w 1569 roku, na co wskazuje zachowana na nim data. Jego trzon tworzą dwie bogato zdobione kolumny z korynckimi głowicami. Ich kapitele mają kołatki w kształcie lwich głów. Łuk portalu składa się z dwóch kolumn, podtrzymujących oddzieloną gzymsami archiwoltę. U podnóża znajdują się dwa kamienne siedziska. Zwornik archiwolty stanowi popiersie w renesansowym stroju mieszczańskim. Główny gzyms jest zwieńczony podwójnym kartuszem z tarczami herbowymi. Flankują je postacie trzymaczy, a łączy figura bogini płodności. Cały portal obramowany jest przez dwie, płasko rzeźbione postacie włóczników w pseudoarchaicznych zbrojach.
Albrecht Wenzel Eusebius von Wallenstein (albo Waldstein, w języku czeskim Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna), (ur. 24 września 1583 r w Hermanicach, zm. 25 lutego 1634 r w Chebie) – czeskiego pochodzenia wódz i polityk z okresu wojny 30-letniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz